$slide['image']['alt']

KRÁĽOVSKÁ SÚŤAŽ O VSTUPENKY NA KONCERT

Vyplň nasledujúci formulár a budeš automaticky zaradený do žrebovania o 2 vstupenky na koncert podľa vlastného výberu.

Koncerty

Aj toto leto ťa na festivale VIVA MUSICA! čaká kráľovský hudobný program.

AJNA MAROSZ
& SOLAMENTE NATURALI

17. 7. 2021, 20:00, NÁDVORIE STAREJ RADNICE

Ajna Marosz (zobcová flauta), Miloš Valent (husle) & Solamente naturali

Mimoriadne talentovaná Ajna Marosz, 13-ročná flautistka z Podhoria pri Žiline, ktorá v roku 2020 zvíťazila v medzinárodnej talentovej súťaži Virtuosos V4+, organizovanej pod záštitou operného speváka a dirigenta Plácida Dominga. Ajna sa hre na zobcovej flaute venuje od svojich piatich rokov a na svojom konte má víťazstvá z viacerých renomovaných interpretačných súťaží. V spolupráci so špičkovým slovenským súborom pre starú hudbu Solamente naturali uvedie Koncert F dur Georga Philippa Telemanna (TWV 51: F1) a Koncert c mol Antonia Vivaldiho (RV 441). Program doplnia ďalšie skladby v podaní Solamente naturali a jeho umeleckého vedúceho, huslistu Miloša Valenta.

 

PAVEL HAAS QUARTET

20. 7. 2021, 20:00, ZÁHRADA DOMU ALBRECHTOVCOV (KAPITULSKÁ ULICA)

Veronika Jarůšková (1. husle), Marek Zwiebel (2. husle), Luosha Fang (viola), Peter Jarůšek (violončelo)

Po víťazstvách na súťažiach Pražská jar a Premio Paolo Borciani, Reggio Emilia v Taliansku v roku 2005 sa Pavel Haas Quartet zaradil medzi najvýraznejšie svetové komorné súbory súčasnosti. Kvarteto koncertuje po celom svete a na svojom konte má osem CD albumov, za ktoré získalo viaceré prestížne medzinárodné ocenenia. Na festivale Viva Musica! sa predstaví po prvýkrát a uvedie sláčikové kvartetá Bedřicha Smetanu, Bélu Bartóka a Antonína Dvořáka.

 

STANO PALÚCH: PREMENY

23. 7. 2021, 20:00, NÁDVORIE STAREJ RADNICE

Stano Palúch (husle), Daniela Tomešová (spev), Eugen Vizváry (klavír), Marcel Comendant (cimbal), Peter Korman (kontrabas), Michal Fedor (bicie)

Huslista, aranžér a multiinštrumentalista Stano Palúch sa na slovenskej hudobnej scéne vyníma ako univerzálny hráč bravúrne sa orientujúci vo swingu, fusion, world music, ale aj v klasickej či ľudovej hudbe. Stabilne vystupuje so svojím Pacora triom a pre svoje mimoriadne umenie a univerzálnosť je vyhľadávaným partnerom mnohých slovenských a českých umelcov. Koncertoval vo väčšine štátov Európy a v USA, nahrával pre Český a Slovenský rozhlas, Slovenskú televíziu a ORF. Producentsky sa podieľal na viacerých albumoch slovenských a českých hudobníkov v oblasti world music.

 

ZÁMEČNÍKOVÁ
& LAPŠANSKÝ

27. 7. 2021, 20:00, VEĽKÝ EVANJELICKÝ KOSTOL

Slávka Zámečníková (soprán), Marian Lapšanský (klavír)

Exkluzívne hudobné spojenie medzinárodne uznávaného klaviristu, pedagóga a generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie, Mariana Lapšanského a svetoznámej slovenskej opernej hviezdy – sopranistky Slávky Zámečníkovej. Marian Lapšanský patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenského hudobného života. Počas svojej rozsiahlej hudobnej kariéry účinkoval na tých najprestížnejších koncertných pódiách a festivaloch. V rámci premiérovej spolupráce so Slávkou Zámečníkovou, ktorá je od septembra 2020 členkou operného súboru Viedenskej štátnej opery, uvedú diela z tvorby Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmsa a ďalších.

 

KRISTÍNA SMETANOVÁ: RECITÁL

28. 7. 2021, 21:00, Námestie pri Eurovea (voľný vstup)

Kristína Smetanová (klavír)

Všestranne talentovaná Kristína Smetanová patrí medzi naše najvýraznejšie hudobné talenty. Študovala na Konzervatóriu a na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a už počas štúdia získala niekoľko medzinárodných ocenení. Okrem hry na klavíri sa venuje aj kompozícii a spevu. Ako sólistka spolupracovala so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Symfonickým orchestrom VŠMU. S klaviristkou Júliou Novosedlíkovou pôsobí v klavírnom duu Devanas, s ktorým v roku 2019 absolvovali koncertné turné v Holandsku a v Číne. V rámci sólového klavírneho recitálu na festivale Viva Musica! uvedie program zložený z diel Suchoňa, Ravela a Rachmaninova. Vstup na koncert je voľný.

VLADISLAV ŠARIŠSKÝ: ANieL

31. 7. 2021, 20:00, Nádvorie Starej radnice

Vladislav Šarišský (klavír, Rhodes piano) & Serenum Orchestra, Konstantin Ilievsky (dirigent)

Hudobnej kompozícii sa venuje od útleho detstva, je laureátom Medzinárodnej skladateľskej súťaže S. Prokofieva v Petrohrade a držiteľom čestných diplomov Hollywood Gold Awards a New York Movie Awards. Je autorom hudby k desiatkam divadelných inscenácií a filmov. Ako skladateľ, aranžér, klavirista či hráč na ústnu harmoniku figuruje na desiatkach albumov klasickej, jazzovej i populárnej hudby. V rámci autorského koncertu uvedie spolu so svojím Serenum Orchestra pod taktovkou Konstantina Ilievskeho výber z vlastnej komornej tvorby – skladbu ANieL, ktorá vznikla ešte za študentských čias, a skladby Black Swan a Formálna rozluka, ktoré napísal pre Ansámbel SO36 pod vedením Erika Rothensteina.

 

BRŠLÍK
& MATEJČÍK

5. 8. 2021, 20:00, Veľký evanjelický kostol

Pavol Bršlík (tenor), Michal Matejčík (harfa)

V línii výnimočných spojení bude festival pokračovať aj v auguste. Svetoznámy tenorista Pavol Bršlík sa festivalovému publiku v minulosti predstavil už viackrát, naposledy v roku 2018 na galakoncerte West Side Story pri príležitosti storočnice amerického hudobného skladateľa, klaviristu a dirigenta Leonarda Bernsteina. Tentokrát si k spolupráci prizval harfistu Michala Matejčíka, ktorý žije a pôsobí vo Viedni a patrí k zanieteným propagátorom tohto kráľovského hudobného nástroja nielen v rámci klasickej hudby, ale tiež v popovej a elektronickej hudbe. Výber z piesňovej tvorby Richarda Straussa, Franza Schuberta či Mikuláša Schneidera-Trnavského v špeciálnych úpravách pre spev a harfu zaznie na ich spoločnom koncerte 5. augusta 2021 vo Veľkom evanjelickom kostole na Panenskej ulici.

LETTERE AMOROSE

7. 8. 2021, 20:00, Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská ul.

Judit Bárdos (hovorené slovo), Jakub Mitrík (chitarrone), Le nuove musiche

Lettere amorose je projektom slovenského lutnistu Jakuba Mitríka a jeho súboru pre starú hudbu Le nuove musiche, v rámci ktorého si k spolupráci prizvali herečku Judit Bárdos (Fair Play, Herec a ď.), dvojnásobnú držiteľku ocenenia Slnko v sieti a nominácie na filmovú cenu Český lev. Lettere amorose sú príbehom nešťastnej lásky. V diele sa prelína Ovidiov text – ľúbostný list kráľovnej Dido venovaný Aeneovi, s ranobarokovou hudbou, ktorá zaznie na historických nástrojoch v originálnej zvukovej podobe. Súbor Le nuove musiche sa venuje tzv. historicky poučenej interpretácii ranobarokovej hudby. Pri interpretácii využíva kópie historických nástrojov ako chitarrone, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba, arpa doppia a ď. Okrem interpretácie sa súbor zároveň intenzívne venuje aj výskumu a uvádzaniu diel, ktoré na Slovensku doteraz uvedené neboli. Členovia Le nuove musiche pravidelne spolupracujú s významnými európskymi súbormi pre starú hudbu ako napr. Bach Consort Wien, Wiener Akademie, Capella Leopoldina, Collegium 1756, Solamente naturali a ď.

JÁNOŠÍK
(1921)

14. 8. 2021, 20:00, Slovenský rozhlas

Stano Palúch (autor hudby, husle, hudobné naštudovanie), Klaudius Kováč (klavír), Marcel Comendant. (cimbal), Róbert Ragan (kontrabas), Peter Solárik (bicie), Orchester Viva Musica!

Záver 17. ročníka festivalu Viva Musica! bude patriť projekcii filmu Jánošík (1921) bratov Siakeľovcov, ktorý je považovaný za prvý slovenský celovečerný hraný film. Premiéra filmu bola 25. novembra 1921 v Prahe, 1. decembra 1921 v Chicagu a 3. januára 1922 v Žiline. V roku 2021 uplynie sto rokov od jeho vzniku a pri tejto príležitosti si zároveň pripomíname storočnicu slovenského filmu.

Plány na natáčanie filmu Jánošík začali v Chicagu, kam sa Jaroslav Siakeľ presťahoval pred prvou svetovou vojnou. Tesne po vojne ho poverila skupina Slovákov žijúcich v USA, aby s bratom Danielom urobili film, ktorý by zobrazil hrdinské epizódy z Jánošíkovho života. Pre nakrúcanie si vybrali okrem iného exteriéry v okolí Blatnice vo Veľkej Fatre, odkiaľ pochádzali. Režisér Jaroslav Siakeľ zveril úlohu Jánošíka vtedy už známemu divadelnému a filmovému hercovi Theodorovi Pištekovi. Predstaviteľka Aničky, Mária Fábryová, naopak, skúsenosti s filmovaním nemala, kamera jej dokonca naháňala strach. Jánošík (1921) sa spočiatku premietal na Slovensku a v USA, najmä americkým Slovákom, záujem oň sa však postupne vytratil a upadol do zabudnutia. __ Film ostal majetkom producenta Jána Závodného, amerického Slováka, rodáka z Brezovej pod Bradlom, ktorý ho uložil do svojej garáže v Chicagu. Až v roku 1970 priniesol takmer celý zachovaný film (jeho tzv. americkú kópiu) osobne späť na Slovensko a daroval ho Slovenskému filmovému ústavu.

Projekcia filmu Jánošík (1921) zaznie s autorskou hudbou huslistu a aranžéra Stana Palúcha, ktorá vzniká priamo na objednávku festivalu. Pre svoje mimoriadne umenie a univerzálnosť je Stano Palúch jedným z najvyhľadávanejších hudobníkov nielen u nás, ale aj v susednej Českej republike. Projekt zastrešuje po hudobnej stránke a na koncerte sa zároveň predstaví aj ako dirigent.

Koncert sa koná v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom.

Kde čapujeme?